Yeni Alınan Aracın Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yapılmalı?

2023 yılında yeni alınan aracın trafik sigortası kaç günde yapılmalıdır? Sıfır veya yeni ikinci el araç alındığında trafik sigortası ne zaman yapılır? Sorularına bu makalemizde cevap vereceğiz.

 • Trafik sigortası 15 günlük süre kalktımı
 • Araç satışından sonra sigorta Kaç gün geçerli
 • 2. el araç aldıktan sonra sigorta süresi
 • Trafik sigortası Bitince Kaç gün içinde yapılmalı
 • Araç satışında trafik sigortası Devri
 • 1 günlük araç sigortası yapılır mi
 • Trafik sigortası bitmeden yenileme

Trafik sigortası yapılması zorunlu olan ve yapılmaması durumunda da kanunen yaptırımları olan bir sigortadır. Trafikteki herhangi bir kaza durumunda, karşı tarafın maddi ve manevi hasarını belirli bir oranla karşılar. Böylece trafikte karşı tarafın güvence altına alınması sağlanır. Kanunen yaptırımları olan zorunlu trafik sigortasının trafikte tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanır. Özellikle sıfır alınan araçlar için bir gün bile ihmal edilmemelidir. Bu bakımdan yeni araçta trafik sigortası önem taşımaktadır.

Trafik Sigortası Kaç Günde Yapılır?

Sıfır araçlar trafik sigortası yapılmadan trafiğe çıkamazlar. 2. el araçlar için ise 15 gün süre tanınır. Yeni alınan aracın trafik sigortası kaç gün içinde yapılmalı sorusunun cevabı aslında: HEMEN yapılmalıdır.

İkinci El Araçta Sigorta Yaptırmanın Cezası Nedir?

İkinci el araçlar için, trafik sigortası poliçesi almaları için 15 gün süre tanınır. Bu süre zarfında araç sahipleri zorunlu trafik sigortası yapmazlarsa cezai işlem uygulanır. 2023 yılına göre zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçlara uygulanan ceza rakamları şu şekildedir;

 • 1 ay geciken zorunlu trafik sigortası için 457,80 TL
 • 2 ay geciken zorunlu trafik sigortası için 480,69 TL,
 • 3 ay geciken zorunlu trafik sigortası için 504,72 TL’dir. Cezanın 15 gün içerisinde peşin ödenmesi durumunda %15 indirim yapılır.

Not: Ücretlerde farklılık ve güncelleme olabilir. Net tutar için lütfen sigortacınıza danışınız.

yeni araçta trafik sigortası, yeni araçta trafik sigortası yaptırmak, yeni araç, yeni araç almak, 2023 trafik sigortası, 2023 yeni araç almak, 2023 yeni araba alma, anahtar verme, araç anahtarı verme,
yeni araçta trafik sigortası

Sıfır Araçlarda Sigorta Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Sıfır araçlara zorunlu trafik sigortası yapılmadan, trafiğe çıkmak yasaktır. Bu durumda trafik sigortanın bir gün bile gecikmesinin faizli ve büyük cezai yaptırımları olur. Yeni alınan aracın trafik sigortası kaç gün içinde yapılmalı. Zorunlu trafik sigortası olmayan sıfır aracın, trafikte tespit edilmesi durumunda farklı cezai yaptırımları olur. Para cezasının yanında, zorunlu trafik sigortası olmayan aracın trafikten men edilmesi de mümkündür. Para cezasının kesilmesinden sonra araç çekilerek bağlanır. Zorunlu trafik sigortası yapılana kadar araç bağlı kalır. Bu esnada doğan çekilme masrafı ve otopark masrafları, araç sahibi tarafından karşılanır. Cezai yaptırım, zorunlu trafik cezasının ne kadar geciktirildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Trafik sigortası yaptırmayan araç sahipleri büyük maddi zorluklarla ve vakit alacak farklı belge işlemleriyle karşılaşırlar. Trafiğin güvenliği için zorunlu trafik sigortası yaptırmak önemlidir.

Trafik sigortasının geciktirilen her ayı için %5 zam uygulanır. İndirim hakkını da kaybeden araç sahiplerinin, zorunlu trafik sigortasını ihmal etmeden yenilemesi hem maddi açıdan hem de trafiğin güvenliği açısından önemli bir işlemdir.

Türkiye’de trafik sigortası zorunludur ve yeni bir araba alındığında da aracın trafiğe çıkması için sigortanın yapılması gerekmektedir. Trafik sigortası yaptırmamak durumunda, ilgili yasa gereği cezai işlem uygulanır.

2023 yılı itibariyle, Türkiye’de trafik sigortası yaptırmamak için öngörülen cezai işlem tutarı, 1.886 TL‘dir. Bu tutar her yıl yeniden değerlendirilerek güncellenmektedir. Ayrıca, trafik sigortası yaptırmamanın yanı sıra, araç sahibi veya sürücüye trafik cezaları da uygulanabilir.

Trafik sigortası yaptırmak, araç sahibinin ve diğer sürücülerin güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu nedenle, yeni bir araç satın alındığında, sigorta yaptırmak ve güncel tutarları öğrenmek önemlidir.

Mevcut Trafik Sigortası Hangi Sürede Yenilenmelidir?

Trafik sigortası yapılması zorunlu bir sigortadır ve yapılmayan motorlu taşıtlara cezai yaptırım uygulanır. Genellikle zorunlu trafik sigortasının poliçe süresi 1 yıldır ve yenilemek için belirli bir süre yoktur. Poliçenin tam günü dolmadan bile yenileme yapılabilir. Bu durumda indirimli dönemlerden de yararlanılabilir. Bir gün bile zorunlu trafik sigortası bulunmayan motorlu araçlara cezai yaptırım uygulanır. Bu nedenle yenileme işlemi ihmal edilmeden yapılmalıdır. Sigortalı kendini güvence altına almak için mevcut poliçenin süresi dolmadan poliçe yenileme işlemlerini yapabilir. Bu durumda mevcut poliçe iptal olmaz. Mevcut poliçenin bittiği günden sonra yenilenen poliçe kullanılmaya başlanır. Böylece gecikme yaşanmadan ve sigortalının yenileme işlemini gününde yapamaması riski olmadan, zorunlu trafik sigortası yenilenir. Sigortalılar yenileme işlemlerini başka bir sigorta şirketinden yapmayı tercih edebilirler. Bu durumda sigortalı hasarsızlık indirimi hakkını kaybetmez. Uygulanan hasarsızlık indirimi her yıl artış gösterir. Bu durumda araçtaki ufak sorunları poliçeye yansıtmamak sigortalı için faydalı olabilir.

Motorlu araçların zorunlu trafik sigortasını yenilemediği tespit edildiği taktirde uygulanan cezai işlemler;

 • Araç çekilerek trafikten men edilir.
 • Otoparka çekilen aracın otopark ve çekim masrafları araç sahibi tarafından karşılanır.
 • Araç sahibine para cezası uygulanır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir