Trafik Sigortası Neden Gereklidir?

Bu makale, trafik sigortası neden gereklidir? neden zorunludur? sorusuna cevap vermektedir.

Karayolları trafik kanunu gereği, trafik sigortası zorunlu kılınmıştır. Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda kaza da sorumluluğu bulunan kazazedenin araç sigortasının, kaza da herhangi bir sorumluluğu bulunmayan karşı tarafın hasa, hastane ve ölüm durumunda tazminat gibi kayıplarını güvence altına almak için vardır ve bu yüzden gereklidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, araç veya araçların herhangi bir kazaya dahil olması durumlarında, kazaya sebebiyet veren aracın karşı taraf ya da taraflara uğrattığı hasarı, hasar oranına göre ortaya çıkan maddi kayıpların bir kısmını ya da tamamını temin eden sigorta çeşididir.

2918 Sayılı karayolları Trafik Kanunu gereğince mecburi yapılan zorunlu trafik sigortası, kazanın bilerek gerçekleştirildiği kanıtlandığı zaman hükümsüz olmaktadır. Trafikte bulunan araçların kanun gereği, yaptırdıkları sigorta poliçe / sözleşmesini araçta bulundurmaları zorunludur.

Zorunlu Trafik Sigortası Avantajları Nedir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak tüm motorlu taşıt sürücü ve sahiplerinin yararınadır. Trafiğe çıkıldığı takdirde sigorta poliçesinin araçta bulunmamasının aracın o an trafikten çekilmesi maddesi de göz önüne alınırsa. Zorunlu trafik sigortasındaki öncelikli amaç araç sahiplerinin cezai işlemlerden kurtulmasıdır.

Daha sonraki asıl amaç; trafik sigortasına dahil olan aracın herhangi bir şekilde sorumlu olduğu bir kaza da karşı tarafın; araç maddi hasarları, kişi veya kişilerin hastane masrafları, ölüm durumunda tazminat ödenmesi, avukat, çekici, araç teminatı gibi birçok maddi giderin karşılanması ile kazada sorumluluğu olan araç ve karşı tarafta buunan araç ve kişilerin maddi haklarını güvence altına alır.

sürücü, kaza anı, kaza yapan sürücü, kazazede,

Araç Sürücülerini Koruyan Sigorta Teminatları

Trafik sigortası yukarıda sayılan faydalarının ve kaza anındaki avantajları ile birlikte poliçeye dahil edilebilecek ve sigorta sahibinin birçok konuda lehine olacak sigorta teminatları da bulundurmaktadır. Kazaya karışan araç sahiplerinin çıkarlarına göre yapılan bu sigorta teminatlarının içerikleri sigorta firmalarına göre farklılık gösterdiğinden dolayı imzalanmadan önce dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Birçok sigorta firmasının sigorta poliçelerinde en düşük şartlara sahip sigorta kapsamlarında dahi bulunan; Sürücü güvenliği teminatı, mecburi kişisel mesuliyet ve kanuni savunma teminatları bunlardan bazılarıdır.

Araç sahiplerinin birçok maddi kayıptan korumak için düzenlenen; yol yardım, geçici araç temini, sürücü belgesinin geri alımı, ceza itirazı teminatları ile birlikte genellikle tercih edilmeyen, oto hırsızlığı, yangın gibi teminatlar da bulunmaktadır.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası temel maddeleri dışında, sigorta firmalarına göre farklılık gösterebilir. Sigorta firmalarının farklı farklı extra teminat veya güvenceleri poliçelerinde bulunabilir. Ya da poliçe fiyat farkları da değişiklik gösterebilir. Bundan dolayı araştırmalı ve size uygun bir sigorta poliçesini seçmeniz gerekmektedir.

Trafik sigortası yaptırmak için gerekli evraklar makalemize ulaşmak için kırmızı renkteki yazıya tıklayabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir