Trafik Sigortası Çekici Hizmeti

Zorunlu trafik sigortası trafikte yaşanan kaza durumlarında üçüncü şahıslara verilen kazaları karşılar. Sigorta şirketleri ek poliçeler sunarak, sigortalı araç sahibine daha geniş kapsamlı poliçeler de sunabilirler. Bu nedenle araç sahibi trafik sigortası yaptırırken bu ek poliçelere dikkat etmeli ve poliçelerini kapsama alanlarını bilmedir. Aksi halde yaşadıkları olumsuz durumları kendilerinin karşılaması gerekir. Bu kapsamda trafik sigortası çekici hizmeti ücreti de ek poliçe kapsamına alınmalıdır.

Çekici Hizmeti Nedir?

Motorlu taşıtlar uzun yollarda veya şehir içi yollarda, yaşanılan aksilikler sonucunda çalışamaz hale gelebilir ve bu durumda araç sahibinin trafik sigortası çekici hizmetinden yararlanması gerekebilir. Araçtaki teknik bir aksaklık, yapılan bir kaza veya yakıtın bitmesi aracın yolda kalmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda araç;

  • Başka bir araca bağlanarak,
  • Gezici yol hizmeti çağrılarak da yardım alınabilir.

Ancak özellikle ikinci bir araçla aracın çekilmesi, araçtaki hasarın büyümesine sebebiyet verebileceğinden dolayı önerilmez. Bundan ötürü sigorta firmaları yolda kalan araçları kurtarmak için çekici hizmeti sunarlar.

Çekici hizmeti genellikle kasko içerisinde bulunur, trafik sigortalarında bulunmaz. Genellikle ek poliçelerle trafik sigortasında da bulunmaktadır. Trafik sigortası yapan firmalar; müşterilerine daha uygun fiyat sunabilmek için trafik sigortası içerisinde çekici hizmeti sunmazlar. Sundukları zaman fiyatı arttırmak zorunda olacaklarından dolayı ek poliçelerle bu sağlanabilmektedir.

trafik sigortası çekici, trafik sigortası çekici ücretini karşılar mı, trafik sigortası çekici ücretini öder mi, zorunlu trafik sigortası çekici hizmeti, çekici hizmeti olan trafik sigortası,
trafik sigortası çekici ücretini karşılar mı, trafik sigortası çekici ücretini öder mi,

Trafik Sigortası Çekici Ücretini Öder mi?

Trafik sigortasının ana poliçesi kaza durumunda üçüncü şahısların hasarını karşılamaya yöneliktir. Ancak ek poliçeler sayesinde trafik sigortası sahibi sigortalılar sigorta firmasının çekici hizmetinde de yararlanabilirler. Sigorta firmasının trafik sigortası çekici hizmetini kullanmak, çağrılacak normal bir çekici hizmetine göre daha güvenli hizmet alınmasını sağlar. Kaza anında sigortalının çekici çağırmasıyla uğraşmasının önüne geçilir. Bu nedenle trafik sigortası yapılırken imzanlanan poliçeye dikkat edilmeli, sigortalı gerekli gördüğü ek poliçe maddelerinin sigorta poliçesinde eklemelidir.

Şayet trafik sigortanızın ek poliçesinde çekici hizmeti bulunuyorsa ileride ücreti geri almak için, herhangi bir kaza veya aracınızla yaşadığınız bir sorunda doğru prosedürleri uygulamanız gerekmektedir.

  1. Öncelikle trafik sigortanızda belirtilen numarayı arayıp durumunuzu bildirmeli ve aracın yürür durumda olmadığını bildirmelisiniz.
  2. Daha sonra poliçenizde bulunan “trafik sigortası çekici hizmeti”ni talep ettiğinizi belirtmeniz gerekmektedir.
  3. Firmanıza göre size iki seçenek sunulacaktır. Bunlardan ilki; size en yakın anlaşmalı olduğu çekiciyi yönlendirmekdir. Lakin bulunduğunuz lokasyonun yakınlarında anlaşmalı bir çekici hizmeti bulunmuyorsa sizin kendinizin bu sorunu çözmenizi isteyebilirler.
  4. Şayet kendi imkanlarınız ile çekici çağırırsanız öncesinde trafik sigortanız ile ödeme konusunu muhakkak sorunuz. Çünkü bazı trafik sigortası yapan firmalar trafik sigortası çekici ücretini karşılamak için kendilerine fatura edilmesini istemektedir. Siz fatura almazsanız veya kendi isminize fatura düzenletirseniz harcadığınız ücreti geri ödemeyebilirler. Bu sebeple bu konuyu iyice sormalı ve net bilgiler edinmelisiniz.
  5. Yetkili personelin yönlendirmesi ile birlikte doğru adımları izledikten sonra, form kullanarak ödediğiniz ücreti talep edebilirsiniz.
  6. Şayet trafik sigortasının yenilenme tarihi yaklaştıysa, bu harcamanızı yeni trafik sigortası ücretinizden de düşebilirler.

*Şayet yakınlarda bir çekici hizmeti verecek bir kimse yoksa ve sadece ücret karşılığında traktör ile aracınızı çektirirseniz, bu durumu mutlaka sigorta firmanızdaki yetkili kişiye danışın. Bu işlem için çekici hizmeti faturası almazsanız firma çekici ücretini geri ödemeyebilir.

Sonuç olarak şayet ek bir poliçeniz yoksa, standart halde olan trafik sigortası çekici ücretini öder mi sorusunun yanıtı %99 ihtimalle hayırdır.

Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilecek hususlar makalemize bakarak trafik sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir