İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası İMM Nedir?

İMM’nin açılımı: İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası. imm zorunlu trafik sigortasının kapsamını aşan durumlarda devreye giren ve zorunlu olmayan bir ek poliçedir. Trafik kazası olması durumunda sigortalının üçüncü şahıslara verdiği, zorunlu sigortanın karşılamadığı, maddi ve manevi zararları karşılar.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?

Motorlu taşıtlar ihtiyari mali sorumluluk sigortası trafik kazalarında üçüncü şahıslara yönelik olarak maddi ve manevi zararları karşılayan kurtarıcı bir ek poliçe hizmetidir. Kaza durumunda sigortalının pek çok masraf yükünü ortadan kaldırır. Ayrıca ek poliçeler motorlu taşıtın kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi durumunda ortaya çıkan ulaşım masraflarını ve ticari araçlar için iş durması sonucu yaşanan maddi kaybı da karşılar. Zorunlu trafik sigortasının karşılayamadığı durumlar, poliçe kapsamında devreye girer. İMM işlemleri için, zorunlu sigortanın karşılamadığı durumlarda en az 5 iş günü içinde sigorta şirketine bildirilmelidir.

Zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmayıp, İMM kapsamına giren durumlar;

  1. Kazaya sebebiyet veren araçta oluşan hasarlar,
  2. Üçüncü şahısların veya yakınlarının talep ettiği manevi tazminat,
  3. Alkollü araç kullanırken yaşanan kazalardır.

İMM kaza durumunda sigortalı araçta bulunan üçüncü şahısların ve zarar verilen üçüncü şahısların yaralanma durumunda hastane masraflarını da karşılar. Hayatını kaybeden veya sakatlanan üçüncü şahısların, poliçede belirtilen miktara göre, tazminatları karşılanır. Türkiye Sigorta Birliği’ne göre ihtiyari mâli mesuliyet sigortası poliçesi;

  • Sigortalının kendisinin uğradığı zararlar,
  • Sürat yarışlarına katılım durumunda oluşan maddi ve manevi zararlar,
  • Yedek akaryakıt hariç taşınan patlayıcı ve yanıcı maddelerin sebep olduğu zararlar poliçe kapsamı dışındadır.
ihtiyari mali mesuliyet sigortası, ihtiyari mali mesuliyet sigortası ne kadar, ihtiyari mali mesuliyet sigortası oranı, ihtiyari mali mesuliyet sigortası primi, ihtiyari mali mesuliyet sigortası teminatı, imm
ihtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM)

İMM Teminatı Primleri Nedir?

İMM teminatı primlerinin ödenmemesi durumunda sigortalı poliçeleri teslim almış olsa bile, sigortacının sorumluluğu başlamaz. Primlerin taksitle ödenmesinin kararlaştırılmışsa aynı durum peşinatın ödenmemesi durumunda geçerlidir.

İhtiyari mali mesuliyet sigortası teminatı trafik sigortasına ek olarak alınan bir tür ek bir poliçedir. İMM teminat primleri de ek masraflar çıkartır ancak içerdiği zarar kapsamları için gözden çıkartabilecek primlerdir. Kimi sigorta şirketleri limitsiz olarak; manevi tazminatları karşılar. İMM teminatı içeriğine göre primler değişebilir. İMM teminat oranları zorunlu trafik sigortasının çok üzerindedir, yaşanan olumsuz durumlarda aradaki farkı kapatır.

Sonuç olarak bu ek poliçeyi yaptırmak veya yaptırmamak tamamen sizin seçiminizdir. Bu ek poliçe sayesinde riski en aza indirebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir