Eşdeğer Parça Nedir?

Eşdeğer parça kasko ya da sigorta kapsamına giren araç hasarlarında, tamir sürecinde hasarlı parçanın orijinale çok yakın bir parça ile değiştirilmesidir. Tabii uygulama konusunda mevcut kanuna uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Yönetmelikte bu açık bir şekilde belirtilmiştir. Ayrıca daha sonradan sorun yaşanmaması için ilgili danıştay kararlarına da bakılmalıdır.

Araç hasar aldığı zaman, sigorta firmaları ve araç sahipleri arasında genellikle yaşanılan sorun aracın hangi serviste işlem göreceği ve parçaların hangi kriterlere göre değiştirileceğidir. Sigorta firmaları genellikle kendi anlaşmalı oto tamir servisleri ile çalışmak isterler. Lakin hasarlı araç sahipleri ise, araç markalarının kendi yetkili servislerinde hasar onarımının gerçekleşmesinden yanadırlar. Kasko sigortası yaptırırken yetkili bir sigorta firması ile poliçe imzalayan araç sahipleri servis konusunda daha avantajlı konumdadırlar.

Poliçenize imza atmadan önce bu durumun karışılığında ne yazdığına muhakkak dikkat etmelisiniz.

Sigorta Firmalarının Eş Değer Parça Konusuna Genel Bakışı

Kasko, her şeyden önce teminat ve güven anlamına gelir. Kasko sigortasında aracınızın hasar görmesi ve bu hasarın poliçeniz kapsamına girmesi sonucu aracınızdaki hasar kasko tarafından karşılanır. Araca yaptırılan sigortanın asıl amacı, söz konusu aracın sahibini olası bir sigorta kapsamına giren hasardan en az zararla çıkarmak ve masrafları bu yönde karşılamaktır. Araçların kaskolu olmasının en temel mantığı da budur.

Fakat, sigorta poliçeleri ve maddeleri sigorta firmalarına göre (temel maddeler hariç) farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı sigorta yaptırılan firma önemlidir. Fakat sigorta firmaları ve araç sahiplerinin de ters düştüğü noktalar vardır. Örneğin; aracın hasar alması durumunda, hasarlı bölgenin tamirinin mümkün olması durumunda bile, sigorta firmaları parçanın değiştirilmesini isteyebilir. Sigorta firmaları genellikle anlaşmalı olduğu oto tamir servisleri ile hasar alan aracın tamir edilmesi ya da parça değişikliğinin yapılmasını şart koşarlar. Sigortalıların ise bu noktada karşılaştıkları en büyük sorun, parça değişikliğinde, değiştirilen parçanın orijinal ya da orijinale yakın olmamasıdır.

eşdeğer parça, eş değer parça ile tamir, araba tamiri,

Eşdeğer Parça Sertifikası (Uygunluk Belgesi)

Yıllardır sigortalı ve sigorta firmalarını karşı karşıya getiren bu durum, devleti önlem almaya teşvik etmiştir. Hazine Müsteşarlığı tarafından 01.06.2015 Tarihinde “Eşdeğer Parça Sertifikası” uygulaması başlatılmıştır.

Bu uygulama kapsamına göre, sigorta firmaları sigorta sahipleri ile yapacakları sözleşmelerde sigortalıya “eşdeğer parça sertifikası” da vermek zorundadırlar. Buna göre, hasarlı araç sahibi aracını sigorta firmasının gösterdiği serviste tamir ettirmiş olsa bile, herhangi bir parça değişiminde parçanın orijinalliğe uygun olduğunu bilecektir. Aksi halde kanuna aykırılık söz konusu olacağından, kanuni yollarla hakkını alabilmektedir. Bu kanun kapsamında, sigorta firmaları, uzman belgelendirme firmaları ile sözleşme yaparlar. Belgelendirme firmaları ‘Motorlu taşıt sigortasında eşdeğer parça belgelendirme kurallarına esas genelge’ koşulları tarafından, eşdeğer parça izlemesini takip edebilecek yeterlilikte olmalıdır. Firmalar bu uygunluk belgesini muhakkak almalıdırlar.

Kasko ve Trafik Sigortalarında Eşdeğer Parça Uygulanması

Hazine müsteşarlığı tarafından 01.06.2015 Tarihinde yürürlüğe sokulan “Eşdeğer Parça Sertifikası” uygulaması ile beraber, hasarlı araç servis işlemlerinde, değiştirilmesi gereken parçalarda, maliyet olarak daha uygun çözümler sunulmaktadır.

Uygunluk belgesi şartı aranması uygulaması sonrası, sigortalı araç sahipleri, hasarın giderilmesi aşamasında, değiştirilmesi gereken parçalarda orijinallikten çok TSE Garantisi altında bulunan eşdeğer parça veya parçaları araçlarında kullanabilecekler. Bunun artısı ise, parçaların yerli üretim olması ve yine bundan dolayı maddi bedellerinin daha düşük olmasıdır.

Araç hasarlarında parça değişikliğine gidileceği zaman orijinal parçaların her zaman yerli üretim parçalardan daha pahalı olması, bu uygulama ile birlikte ise yerli üretim parçaların TSE garantisine alınması ve o standartlarda üretilmesi, maliyetleri azaltarak, araç sahipleri için de doğru seçim olmaktadır.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları adlı makalemize gitmek için kırmızı renge tıklayabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir