Araç Muayenesinde Trafik Sigortası Gerekli mi?

Araç muayenesinde trafik sigortası poliçesi gerekli mi? Trafik sigortası olmadan muayene yapılır mı? Sigortasız araç muayeneden geçer mi? Zorunlu trafik sigortası olmadan muayene girilir mi? sorularına cevaplar aşağıda verilmiştir.

> Araç Muayenesinde Trafik Sigortası Gerekli Mi ¿

Araç muayenesinde trafik sigortası aracın ruhsatı kadar, trafik sigortasıyla ilgili evrakların ve bu alandaki bilgilerin güncelliğinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Araç sahibi tarafından aracın trafik sigortasının sona ermesine rağmen yeni bir sigorta yaptırma girişiminde bulunmadıysa, bu durumda aracın muayeneden geçmesi de mümkün olmayacaktır.

Trafik sigortasının son tarihinden önce mutlaka yeni bir poliçe oluşturulması için başvuruda bulunulması gereklidir. Tarih dolduktan sonraki günlere denk gelen muayenelerde bu işlemlerin eksikliği, araç sahibinin aracının modeli ne olursa olsun trafiğe çıkmaya uygun bir yapısı olmadığı tanımı konulacaktır.

araç muayenesi, araba muayene, araç kontrol, aracı muayene eden adam,

Zorunlu Trafik Sigortası Muayenede Şart Mı?

Trafik sigortasında dikkat edilen ve her bir araç sahibinin de bu incelemesi gereken durumların başında, aracın trafik sigortasının olup olmaması gelmektedir. Özellikle sadece kaza durumlarında veya araçla ilgili hasar oluşma süreçlerinde değil, araç muayenesinde araç sigortasının olması son derece önemlidir.

Sigorta olmadığı taktirde aracın incelenmesi gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi, herhangi bir hasarı veya kullanıma uygun olmama durumu bulunmasa dahi muayeneden geçmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle mutlaka sigorta acentesiyle görüşülmeli ve muayenede gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi için trafik sigortası yaptırılmalıdır.

Sonuç olarak; Araç muayenesinde trafik sigortası yoksa aracınız muayeneden geçemez.

Araç muayene gününüz sigorta bitiminden sonraya geliyorsa, trafik sigortası başvuru formu, harç kağıdı vs belgelerle araç muayene istasyonlarına gidip bunu belirtebilirsiniz.

Muayene için en önemli kriterlerinden biri zorunlu trafik sigortasıdır. Hatta en öncelikli kriterdir. Şayet aracınıza ait sistemde bir sigorta gözükmüyorsa, aracınız değerlendirmeye alınmaz. Yeni yaptırdığınız bir sigorta poliçesi hemen sisteme düşmeyebilir. Bu gibi durumlarda evraklarınızı ve pulunuzu manuel olarak gösterirseniz muayene için yardımcı olabilirler.

Araç Muayenesinde İstenen Evraklar

Aracın LPG veya CNG bulunduruyor olmasına bağlı olarak etiketin yer aldığı bir tank yapısı bulunmalıdır. Etiketin net olarak okunamadığı durumlarda veya sızdırmazlık raporuyla, montaj tespit raporuyla ilgili eksikliklerde muayeneden geçmek mümkün olmamaktadır. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü, trafik sigortası, ruhsat, yakıt tankı etiketi gibi alanlar, muayenede özel olarak kontrolün yapıldığı bir yapıya sahiptir.

Gerekli evraklar arasında ise emisyon gaz ölçümüyle ilgili evrak yer alıyor. Araç muayenesinde mutlaka gerekli olan diğer bir evrak ise ruhsatın yanı sıra trafik sigortasıyla ilgili belgelerdir.

Araç muayenesine gidecek olan vatandaşların dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi olan kasko poliçesi ve tarihi, geçerlilik durumunun belirlenmesini sağlayacaktır. Poliçenin tarihinin sona ermiş olması ve aktif, herhangi bir firmadan trafik sigortası yaptırılmamış olması durumunda araç muayenesinin yaptırılmasına izin verilmeyecektir.

İlgili bir konu:

Trafik Sigortası Neden Gereklidir?

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir