Motor Arızası Kaskoya Girer Mi?

Kasko sahibi olanların merak ettikleri soruların başında gelen motor arızası kaskoya girer mi sorusu özellikle araçları sık bozulan sürücüleri doğrudan ilgilendirmektedir. Ancak bu konuda kasko farklı bir içeriğe sahiptir. Kasko temelde bir sigorta / garanti olduğu için dış etmenlerden kaynaklı hasarlar üzerine odaklanır.

Kasko Motor Arızasını Karşılar mı?

Motor arızası motorlu araçlarda yaşanabilecek teknik bir aksaklıktır. Dört ana sorundan kaynaklı motor arızası yaşanabilir. Bunlar;

  • Yakıt sisteminde yaşanan sorun,
  • Ateşleme sisteminde yaşanan sorun,
  • Hava emiş sisteminde yaşanan sorun,
  • Egzoz sistemine yaşanan sorun.

Böyle bir durumda karşılaşıldığında aracın motor arıza lambası yanarak uyarı verir. Çalıştırıldıktan sonra motor arıza lambasının sönmemesi durumda araç müsait bir yerde kenara çekilip motor kontrol edilir. Elektrik aksamındaki bir kaçaktan dolayı da arıza lambası yanabilir. Ancak risk almamak ve gerekli kontrolleri yapmak önemlidir. Böylesi yaşanan bir aksilikte motor arızası kaskoya girer mi sorusunun yanıtı bu durum hasarın sebebine göre ve poliçeye göre değişiklik gösterir. Aracın pek çok alanda güvencesi olan kaskoda poliçe ve şartlara dikkat edilmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Bu durum aslında kasko şirketiniz ile yaptığınız anlaşmaya göre değişiklik gösterir, özellikle bazı kasko firmaları fiyatlarını daha uyguna çekebilmek için poliçelerdeki maddeleri azaltırlar. Ve yine aynı şekilde özellikle uygun fiyatlı dar kasko poliçelerinde motor arızası için bir madde bulunmaz. Bilindik, büyük kasko firmalarının genişletilmiş kasko poliçelerinde genellikle motor arızasını karşılaması için ek maddeler bulunur. Bazı büyük firmalar da bu maddeyi çıkartmış olabilir. O sebeple en iyisi, özellikle yüksek kilometreli ikinci el araç alıyorsanız poliçenize muhakkak motor arızası kaskosunu da eklettirmelisiniz.

kasko motor arızası, motor arızasında kasko, kasko motor arızasında ne yapar, motoru inceleyen kasko görevlisi, kasko görevlisi, kasko ekspertizi, motor arızası inceleyen kasko ekspertizi,
motor arızası inceleyen kasko ekspertizi

Motor Arızası Durumunda Kaskonun Yapacakları

Kasko motor arızası teknik sorunlardan kaynaklanan durumlarda karşılar. Ancak motorun bakımı da oldukça önemli bir etkendir ve rutin bakımı ihmal edilen motorlar bu sebeple arızalanabilirler. Motorun yağsız, susuz kalması veya donması, çürümesi, paslanması ve bakımsızlık sebebiyle bozulması durumlarında kasko hasarı karşılamaz. Motorun yanması durumu aracın mekanik, elektronik ve elektrik donanımındaki hasardan kaynaklanmadıkça kasko poliçesi kapsamına girmez.

Kasko arıza karşılama şartlarında genel olarak bu durum geçerlidir. Bu nedenle aracın hem motor hem de geri kalan parça ve mekanizmalarının rutin bakımı ihmal edilmemelidir.

Kullanım sebepli bir motor arızasıyla karşılaşmamak için motor yağı ve suyu rutin aralıklara kontrol edilmelidir. Motor yağı yılda en az bir kez değiştirmelidir ve yağ oranı kontrol edilmelidir. Donma riskine karşı, soğuk günlerde antifriz kullanılmalıdır. Ancak yeni kasko teminatlarında sunulan bazı ek poliçeler sayesinde yağsızlık, susuzluk, bakımsızlık ve kemirgen hayvanların verdiği hasarlar da karşılanabilmektedir. Bu durumda sigortalı araç sahibi poliçesini incelemeli ve kendisine uygun poliçeyi imzalamalıdır. Ancak önerilen kullanım aracın rutin bakımlarını aksatmamaktır. Bu sadece motoru değil aracın diğer aksamlarının da sağlıklı ve güvenli bir şekilde korunmasını sağlar. Ve araç sahiplerine güvenli bir sürüş ve yolculuk temin eder.

Özetlemek gerekirse; kasko sözleşmenizde ne yazıyorsa o geçerlidir. Özellikle uygun fiyatlı kasko tercih edildiyse, araç sahibi tarafından yapılan bir kusur sonucu motor arızalanırsa kasko kapsamına girmez. (Kaskonuza ek madde olarak bunu ekletirseniz kullanıcı bazlı hatalardan da motor arızanızı ücretsiz yaptırabilirsiniz.) Kullanıcı tarafından yapılan bir kusur değilse mekanik veya elektriksel bir durum söz konusu ile bunu kasko şirketi karşılar. (tabii kasko poliçenizdeki maddelerde bu yazıyorsa.)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir