Kasko Sigortası Nedir?

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası; motorlu taşıtı yangın, doğal afetler, motorlu taşıt hırsızlığı veya parçadan dolayı oluşacak hasarlar gibi çeşitli risklere karşı korur. Başka bir araçla çarpışmanın bir sonucu olarak meydana gelen arıza veya farklı nesnelerin vereceği hasarlar da kasko güvencesi dahilindedir.

Kasko sigortasını normal trafik sigortasından ayıran özellik; Kasko sigortası, aracın hasarını mevcut poliçeniz kapsamında maddi olarak karşılamaktadır. Tabii genel şartlar ve poliçenizin çeşidi de bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Doğru bir poliçe tercihi yapmanız bu konuda elzemdir. Bazı poliçeler bazı husularda geçerli değildir. Yazımızın alt kısımda kasko sigortası çeşitleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kasko Sigortası Genel Şartları

Kasko sigortası poliçesi kapsamına giren şartlar şu şekilde belirtilmektedir:

1. Herhangi bir yere, nesneye, araca ya da bir canlıya çarpma ya da başka bir aracın size çarpması

Kasko yaptırılan araç; seyir durumundayken kasko yaptırılan araç ya da herhangi bir aracın veya bir canlı ya da nesnenin araca çarpması gibi durumlarda aracın hasar alması kasko teminatı kapsamında değerlendirilmesini sağlar. Ya da bilinçli bir şekilde araca genel ya da kısmi hasar verilmesi durumunda da kasko kapsamı devreye girmektedir. Tabii burada sürücü olarak sizin de yükümlülükleriniz vardır. Poliçenizi bu sebeple incelemeniz gerekmektedir. Örnek olarak yasal sınırın üzerinde alkolü olarak direksiyon başındayken yukarıdaki hususlardan biri meydana geldiği zaman poliçeniz geçersiz olabilir ve kasko yaptırdığınız firma bu durumu karşılayamayabilir.

2. Yangın

Kasko yaptırılan aracın donanımsal bir sorundan ya da herhangi bir şekilde yaşayacağı kazadan dolayı çıkacak yangın ile hasar görmesi ya da kullanılamaz hale gelmesi durumunda devreye girmektedir. Özellikle kundaklama tarzında doğabilecek yangınlar için oldukça faydalı bir nüanstır. Poliçenizdeki yangın kısmında yazan maddeleri iyi okumalı ve analiz etmelisiniz.

3. Araç Hırsızlığı

Kasko yaptırılan aracın ya da araç içerisinde veya dışındaki herhangi bir materyalin çalınması ya da çalınmaya çalışılması durumunda ortaya çıkabilecek her türlü hasar kasko kapsamında değerlendirilir. Araç hırsızlığı konusunda mağdur olmamak için unutulmaması gereken bir ayrıntı ise; Poliçe hazırlanmadan sonra, araca alınacak değerli aksesuar ve sistemlerinde sonradan kasko kapsamına dahil edilmesi gerekmektedir. Dahil edilmeyen parça ve aksesuarların çalınması durumunda, kasko bunların maddi zararını karşılamayacaktır. Poliçeyi hazırladıktan 3-4 ay sonra bile aracına özel bir aksesuar taktırırsanız (mesela double teyp diye tabir edilen normal teyp yerine takılan dokunmatik ekranlı kaliteli bir teyp) bunu muhakkak sigortacınız ile görüşmeli ve sözleşmeniz ek madde olarak eklettirmelisiniz. Not: Bu ekleme durumda ek olarak cuzi bir ücret tarafınıza yansıyacaktır.

4. Kişisel Teminat Durumu

Araç kullanımı sırasında ya da araç kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek yaralanmalar ve rahatsızlıklar, kazazede ve refakatçisinin en yakın sağlık kurumuna ulaştırılması ve sağlık kurumundaki tüm sağlık, konaklama giderlerinin karşılanmasını teminat altına almaktadır. Poliçenize ve firmanıza göre bu hususlar değişkenlik göstermektedir. Bazı poliçelerde konaklama için sadece bir gün ve günlüğü 100 TL’yi aşmayacak şekilde belirtilmiştir. Bazı poliçelerde ise bu gün 3 gündür ve günlük konaklama bedeli 200TL’ye kadar çıkmaktadır. Daha fazla gün tercih edebilirsiniz. Ayrıca yine yaralanmalarda tazminat miktarı poliçelere göre değişkenlik göstermektedir.

kasko çeşitleri, kasko çeşitleri ve fiyatları, araba kasko çeşitleri,

Kasko Sigortası Çeşitleri ve Ne İşe Yarar

4 Çeşit kasko sigortası teminatı bulunmaktadır:

Dar Kapsamlı Kasko Sigortası (Nedir ve Ne İşe Yarar)

Dar kapsamlı kasko sigortası şartnamesinde belirtilen genel maddelerin yüzeysel olarak bir kısmını içeren poliçe çeşididir. Bu poliçe türü genel olarak araç sahipleri ve sigorta firmaları tarafından tercih edilmemektedir. Çünkü bir çok hususu kapsamaz. Lakin, yaşadığınız yer oldukça güvenliyse, aracınızın maddi değeri fazla değilse, devamlı kapalı garajda duruyorsa, çok fazla kullanılmayan bir araç için düşünüyorsanız bu türü tercih edebilirsiniz. Ama poliçeyi iyice okumalı garanti koşullarının size uyup uymadığına iyi karar vermeniz gerekmektedir.

Kasko Sigortası (Nedir ve Ne İşe Yarar) 

Normal kasko sigortası şartnamesinde belirtilen genel maddelerin (bazı alt maddeler ve şartlar hariç tutulabilir) tümünü kapsayan sigorta çeşididir. Maddi anlamda da sigorta firmaları ve araç sahipleri tarafından genel olarak tercih edilen poliçe çeşididir. Standart özellikler taşımaktadır. Tercih edilirken iyi düşünülmeli ve ona göre karar vermelidir. Özellikle yaşadığınız şehrin iklimsel koşulları göz önünde bulundurularak tercih edilmesi gerekir. Mesela; bir çok firmadaki normal kasko sigortası poliçesinde sel baskını karşısında tanzim yapmaz. Yaşadığınız yerde su basma veya sel felaketi daha önce olmuşsa veyahut olabilecek potansiyele sahip bir yerleşim yerindeyseniz sel karşısındaki garanti durumuna bakmanız gerekmektedir ve gerekirse ya bu maddeyi ekletirmelisiniz ya da bir üst paket olan genişletilmiş poliçeye geçmelisiniz.

Genişletilmiş Kasko Sigortası (Nedir ve Ne İşe Yarar)

Genişletilmiş kasko sigortası şartnamesinde belirtilen genel maddelerin tamamı ve ek teminat şartları için uygun olan bir poliçe çeşididir. Araç sahipleri ve sigorta firmaları genellikle bu sigorta çeşidini tercih etmektedirler. Özellikle ülkemiz çoğrafyasında meydana gelen olayların bir çoğunu kapsamaktadır. Özellikle zaman zaman yaşanan dolu felaketini de muhakkak sözleşmenizde kontrol etmenizde fayda vardır. Bazı sigorta firmaları tarafından bu madde göz ardı edilmektedir ve siz her ne kadar genişletilmiş kasko poliçesi de yaptırsanız bu ek madde olmayabilir. Bu sebeple genişletilmiş poliçenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tam Kasko Sigortası (Nedir ve Ne İşe Yarar)

(Full + Full) tam kasko sigortası şartnamesinde belirtilen genel maddelerin tamamı ve diğer tüm risk faktörlerini de içeren ve kapsayan bir çeşittir. Bu çeşidi tercih ettiğiniz zaman prim ücretleri oldukça yüksektir. Bu sebepten genel olarak araç sahipleri ve sigorta firmaları tarafından önerilmez ve tercih edilmez.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir