Kasko Kaç Yaşına Kadar Yapılır

Kasko yaptırmak isteyen kişilerin öncelikli olarak sorduğu soru “kasko kaç yaşına kadar yapılır” sorusudur. Özellikle 2.el araç alımında biraz yaşlı bir araç alınıyorsa bu sorunun cevabı önemlidir. Biliyoruz ki kasko aracın çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi, yanması ve kaza durumlarına karşı aracın güvence altına alınmasıdır. Zorunlu trafik sigortasının hasarı karşılamaması durumunda ki masrafları da karşılar. Kasko kaza durumunda karşıdaki aracı değil, sigortalı aracı güvence altına alır. 2020 yılı için araç kasko yaş sınırı oldukça önem arz etmektedir.

Kasko Yaptırma Yaşı Nedir?

Sigorta şirketleri araç sigortaları yaparken aracın kasko değer listesini belirler. Özellikle 2. el araç sahipleri, aracını alırken bu konu hakkında dikkatli olmalıdır. Çünkü kaskoyla güvence altına alınmak istenilen araçlar değerlendirilirken 15 yaş ve üzeri araçlarda farklı durumlar söz konusudur. Araç modeline ve kasko şirketine göre bu yaş 10 ila 15 arasında değişebilir. Peki kasko kaç yaşına kadar yapılır derseniz bu sınır genellikle 15 yaşına kadardır. Bunun sebebi; aracın çelik ömrünün dolması sebebiyle kaza anında daha kolay hasar alabilmesidir. Uzun zamandır kullanımda olan bu araçlar zaten oldukça yıpranmış araçlardır. Bu nedenle sigorta şirketleri 15 yaş ve üzeri araçlara kasko yapmayı tercih etmez. Ancak isteyen müşterilere kasko hizmeti yine de sunulur. 15 yaş altı araçlara göre farklı paketler ve ücretlerle kasko yapılabilir.

2020 Yılı Araç Kasko Yaş Sınırı= 2005 model ve yüksek araçlara kasko yaptırılabilir. (yukarıda da bahsettiğimiz gibi genel olarak bu şekilde kabul edilir. Ama aracın durumu veya aracın farklı bir kategoride bulunmasından dolayı bu durum 2010 yılına kadar geriye çekilebilir. Yine ayrıca firmadan firmaya göre de bu durum değişkenlik arz etmektedir.)

Kasko Kaç Yaşına Kadar Yapılır= 15 yaş.

2. El araçlar için kasko yapılırken, kasko değer listesi baz alınır. Kasko değer listesine ulaşmak için lütfen kırmızı renkteki yazıyı tıklayınız: OCAK 2022 KASKO DEĞER LİSTESİ İndirmiş olduğunuz excel dosyasının içerisinden CTRL + F kombinasyonunu kullanarak basit bir şekilde arama yapabilir ve hızlıca kasko değer fiyatını öğrenmek istediğiniz aracınızı bulabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki; kasko değerleri her ay güncellenmekte ve değişmektedir. Ekonomik olarak farklı bir durum olmadığı zaman aylık bazda değişimler çok minimal olarak değişmektedir.

kasko inceleme, kasko avantajları, kasko araştırma,
kasko inceleme, kasko avantajları, kasko araştırma,

Kasko Yaptırmanın Avantajları Nedir?

Kasko yapılması zorunlu bir sigorta değildir ancak kaskosuz aracıyla trafiğe çıkan sürücüler araçlarının başına her an gelebilecek risklere karşı korumasızdır. Kasko avantajları aracın kaza gibi durumlarda karşı tarafı değil sigortalı aracı güvence altına almasıdır. Kasko yaptırmanın avantajları;

  • Yanma, çalınma gibi durumlara karşı araç güvence altına alınır,
  • Sigortalı kendine uygun poliçeyi seçebilir,
  • Güvence alanını genişletebilir,
  • Trafikte her an yaşanılabilecek olumsuz durumlarda,
  • Terör saldırısı ve doğal afetlerde,
  • Halk hareketleri durumunda maddi yükü sigorta üstlenir.
  • Ayrıca araç pert olursa aracın değeri sigortalı kullanıcıya nakit olarak ödenir. Kasko olumsuz olaylarda maddi yükü ortadan kaldırır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir