Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko hasarsızlık indirimi nedir, ne kadar, kademeleri, sorgulama, nasıl bozulur, süresi, aktarımı, yüzde kaç, nasıl hesaplanır? Tüm soruların cevaplarını makalemizde!

Kasko sigortası, sigorta yaptırılan aracın herhangi bir kaza, çarpma, yangın, çalınma veya doğal afet sonucu hasar alması sonrası doğacak maddi kaybı telafi etmektedir. Kasko sigortası prim bedeli belirlenirken aracın; yaşı, modeli, markası kriterlerden başka; sigorta hangi ilde yapıldı, ruhsat sahibinin eğitim durumu ve araca ait geçmişteki kaza ve hasar durumları da baz alınmaktadır.

Kasko Hasarsızlık İndirimi!

Kasko için hasarsızlık indirimi ise yapılan sigorta sözleşmesi bedeli dahilinde hesaplanır. Kasko yaptırılan araçta, sigorta başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık süreçte sigorta kapsamında herhangi bir durum oluşmadı ise, bir sonraki poliçe yenilemesinde bu hasarsızlık durumu, yeni poliçe ücreti üzerinden düşürülür. Bu indirime de kasko hasarsızlık indirimi adı verilir.

kasko, kasko indirimi, kaskoda indirim, kazasızlık indirimi,

Hasarsızlık İndirmi Yüzde Kaçtır? Nasıl Hesaplanır?

Kasko hasarsızlık indirimi, sigorta poliçesine vereceğiniz bedeli %65’e (yüzde altmış beş) kadar indirir. Bu sizin maddi bakımdan da rahatlamanızı sağlayacaktır. Araca kasko sigortası yaptırılmadan önce, hasarsızlık indirimini etkileyen durumlar nelerdir? Bunların araştırılması önemlidir.

Kasko Poliçesi Döneminde Herhangi Bir Kaza Durumunda İndirim Geçerli Olur mu?

Kasko sigortası geçerlilik süresi içerisinde sigorta kapsamına giren herhangi bir kaza meydana geldi ve araç hasar gördüyse, Kasko sigortası yenilenme tarihinde bu hasardan dolayı hasarsızlık indirimi uygulanmaz.

Buna rağmen bu durum sigorta firmalarına göre değişiklik gösterebiliyor. Sigorta firmaları araç sahiplerine, yenilemeyi kendi firmalarından yapmaları koşulu ile indirimde yardımcı olurken bazı firmalarda müşteri ile karşılıklı anlaşma neticesinde küçük çaplı kazalarda hasarsızlık indirimi hakkını devam ettiriyor. Ama normal şartlarda kaza yapmanız durumunda hasar yapmama indirimi almazsınız.

Tam bu arada ilginizi çekebilecek bir konu olan; Kaskoda Mini Onarım Teminatı konumuza göz atabilirsiniz.

Kasko Yaptırılan Aracın Karıştığı Kaza da Karşı Taraf Kusurlu İse Hasarsızlık İndirimi Geçerliliği Devam Eder mi?

Kasko yaptırılan aracın karıştığı kazada karşı taraf tamamen kusurlu bulunmuşsa ve aracınızdaki hasardan dolayı kasko firmanıza başvurmuşsanız hasarsızlık indiriminiz devam eder. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, olaya müdahil kazada sizin kusurunuz olmadığına dair alacağınız resmi evrakları sigorta firmasına vermeniz gerekmektedir. Bu durumda sigorta firması hasardan dolayı doğacak maddi kaybı kusurlu tarafın sigorta firmasından talep edecektir. Yüzde sıfıra karşı yüzde yüz oranlar olması gerekmektedir. Yani tamamen kazada kusursuz olmanız gerekmektedir.

hasarsızlık indirimi, kasko hasarsızlık indirimi şartları, hasarsızlık indirimi şartları,

Hasarsızlık İndirimi Nedir? Şartları Nelerdir?

Kasko sigortası bulunan aracın karıştığı herhangi bir kaza da hiçbir hatasının bulunmadığı durumlar hasarsızlık sigortasının bozulmadığı durumlardır. Tüm sigorta firmaları için değişmeyen ve tek ortak gerekçe budur.

Aracın kaporta aksamı dışında, cam, ses sistemi gibi parçaların hasar alması durumundaki işlemler daha farklıdır. Bu tarz hasarlarda sigorta firmaları bir seferlik kasko indirim şartını devam ettirirken bazı sigorta firmaları bozabilmektedir. Bu durum tamamen sizinle kasko poliçenizi düzenleyen firma arasındaki sözleşmeye bağlıdır.

Kasko süresi yani yıl içerisinde bir iki defa gerçekleşen ufak hasarlarda, bu hasarların sigorta firması anlaşmalı servislerinde giderilmesi sonucu ufak çaplı hasar olarak değerlendirilir ve hasarsızlık indirimi halini bozmaz. Genelde kasko firmaları bu şekilde işlem yapar. Lakin bazı durumlarda ufak kazalar sebebiyle de bozulduğu olmaktadır.

Hasarsızlık indiriminde bazı durumların sigorta firmasına göre değişebileceğini söylemiştik. Araç içerisinde meydana gelen yırtık, çizilme, kesik, gözle görülür ek yerleri gibi durumlarda kasko indirimi özelliğini bozmadan maddi giderini karşılar. Fakat bu durum birkaç sigorta firması ile sınırlıdır.

Hasarsızlık indirimi hakları birinci yıldan sonra oluşacak herhangi bir hasardan sonra sıfırlanmamaktadır. Bu uygulama sigorta firmalarına bağlı olarak değişse de genel olarak sigorta firmasının hasarsızlık dönemi ve hasarsızlık indirim oranı verilerindeki bilgilere göre gerilemektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir