Kasko Hasarsızlık İndirimi

Bu makalemizde; “Kasko’da hasarsızlık indirimi nedir? Basamakları (kademeleri) nelerdir? Aktarım (devri) nasıl yapılır? Kalktı mı? İndirim süresi ne kadardır?” sorularına cevaplar bulacaksınız.

Aracı için kasko yaptırmak isteyen vatandaşlar, eğitim durumundan yaşadığı şehre ve geçmişte kaza yapıp yapmadığına bağlı olarak farklı poliçe teklifiyle karşılaşırlar. Bu tekliflerin sabit olması gibi bir durum söz konusu değildir. Daha önce pek çok kez kaza yapmış olan müşteriyle, yıllardır ehliyet sahibi olmasına karşın hiç kaza yapmamış bir müşterinin elde edeceği teklif ve tutar birbirinden farklıdır.

Sürücünün hasarsızlık indirimi 4 kademede değerlendirmeye tabii tutulur. Bir poliçe dönemi olan 1 yıl içerisinde kaza yapılmaması, kazada 8’de 8 suçlu taraf olunmaması veya yapılan kazada masrafların tamamen araç sahibi tarafından karşılanması halinde bu indirim hakkı devam eder. Aksi taktirde ilk yılda teklif edilen poliçe yapısına uygun bir şekilde, kaza yapma durumunuz da göz önünde bulundurularak yeni bir poliçe yapısı belirlenecektir.

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, aracı için kasko yaptırmış olan müşterinin kaza yapmama durumunun gelecek poliçeler için ödüllendirilmesi olarak tanımlanabilir. Kasko yaptırmanıza ve çalınma, trafik kazası gibi durumların yaratabileceği hasarın giderilmesini sağlama talebinizi gelecek dönemlerde de sürdürmek isteyebilirsiniz.
Poliçenizin süresi boyunca herhangi bir şekilde aracınız için hasar ortaya çıkartabilecek, sigorta şirketinin ödeme yapmasını gerektirmeyecek bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda şirket size sonraki yıllarda, yıllık olacak biçimde yeni poliçeler sunacak ve ödemeniz gereken kasko ücretinin ciddi oranda düşmesine yardımcı olacaktır. Bu durum, firmanın size hasarlarda destek olduğu gibi hasarsızlık indirimi sayesinde kaskonun doğrudan toplam yıllık poliçe ücretini de düşürecektir. Hasarsızlık indirimi nedir sorusuna bu şekilde cevap bulmuş oluyoruz.

hasarsızlık indirimi kademeleri, hasarsızlık indirimi basamakları, 5. kademe, 4. kademe, indirim sözleşmesi, kasko sözleşmesi,

Hasarsızlık İndirimi Basamakları (Kademeleri)

Aşağıda yer alan tüm indirim basamakları, içerisinde bulunulan dönemin sonunda yeni bir poliçe elde edilecek olması halinde ulaşılabilecek olan oranlardır. Örnek olarak ilk yıl için herhangi bir hasarsızlık indirimi alınamaz çünkü içerisinde bulunulan dönemde hasarla karşılaşılıp karşılaşılmayacağı henüz belli değildir. İlk yıl indirimsiz geçerken, ikinci yıla girildiğinde %30, üçüncü yılın sözleşmesi için %30, dördüncü yıldaki poliçe %50, beşinci ve sonraki yıllarda ise %60 oranında poliçe hasarsızlık indirimi alınır. Bu durum aşağıda yıl sonları baz alınarak şu şekilde hesaplanmış ve detaylıca açıklanmıştır;

  1. Kademede kaskoyu önceki dönemlerden bağımsız bir şekilde ilk yaptırdığınız dönemden itibaren 12 aylık dönem için hasarsız şekilde değerlendirmeniz halinde %30 indirim oranı alacaksınız.
  2. Kademede ise 2. Yıl yani ilk poliçenizin ardından yılın sonunda bir kez daha poliçe yenilediğinizde, bu dönem içerisinde hasar oluşmaması halinde %40 oranında hasarsızlık indirim oranı elde edilecektir.
  3. Kademede ardışık bir şekilde üçüncü kez yani 3. Yılın sonundaki sigorta yenileme işleminde müşteriye %50 oranında indirimden yararlanma fırsatı sunuluyor.
  4. Kademede dördüncü 12 aylık sigorta süresinin dolması ve herhangi bir hasarın sigorta şirketi tarafından ödenmemiş olması halinde yeni dönemde %60 indirim oranına ulaşılabiliyor.

Ardışık bir şekilde her dönemde hasarla karşılaşılması durumunda ise şu oranlarda zamla karşılaşılır;

  • Poliçenin ilk dönemi içerisinde araç sahibinin hasarla karşılaşması ve sigorta şirketinin ödeme yapması durumunda yeni poliçede %50 zam uygulanır.
  • İkinci dönem içerisinde de hasarla karşılaşılması ve şirketin ödeme yapması halinde %100 zam uygulanır.
  • Poliçenin ardışık 3. Döneminde de hasar oluşması ve şirketin bu zararı gidermesi halinde toplam poliçe ücretine %150 oranında zam uygulanacaktır.

hasarsızlık indirimi, kasko hasarsızlık indirimi aktarımı, kasko hasarsızlık indirimi devir etme, kasko devretme,

Kasko hasarsızlık İndirimi Aktarımı (devir etme)

Hasarsızlık indiriminden yararlanılması için ardışık dönemlerde poliçe teklifi alınmış ve araç için kasko yaptırılmış olması gereklidir. Ana şart olarak tüm sigorta şirketleri bu şartı belirlemiştir. Örnek olarak 2020 yılının Ocak ayında biten bir kasko için 4-5 ay boyunca yeni tekliflere karşın kaskosuz bir şekilde trafiğe çıktıysanız, bu durumda yeni kasko döneminde, önceki dönemin hasarsızlık indirimi avantajını kullanamazsınız.

Kaç yıldır hasarla karşılaşmadan poliçenizi sürdürdüğünüzün bir önemi olmaksızın, yeniletmeniz gereken poliçe için süreyi dikkate almanız gerekiyor. %60 oranında bir hasarsızlık indirimi alıyor ve bu şekilde trafikte yer alıyor olsanız dahi, birkaç ay boyunca kaskosuz olarak trafikte bulunmanız, aktarımın önüne geçecektir.

Yeni poliçe için kaydın yapılmasını gerektiren süre içerisinde kaskonun yenilenmesi durumunda ise hasarsızlık indirimi aktarımı mümkün olacaktır. Bu süre içerisinde gerçekleştirilecek olan sigorta şirketi değiştirme talepleri de vatandaşın mağduriyetine sebebiyet vermeyecek, aynı orandan devam edilmesini mümkün kılacaktır. Süre bittikten sonra aynı şirketle veya farklı şirketle poliçe için anlaşılması, kasko indirimi için 1. Kademeden başlanmasına yol açar.

hasarsızlık indirimi, hasarsızlık indirimi kalktı mı, düşünen adam, kasko düşünen adam,

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Kalktı Mı?

İsteğe bağlı olarak yaptırılan kasko yapısına sahip olması nedeniyle, tüm araç sahiplerinin yaptırması gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer aracınızın kaskosu bulunuyorsa, bu durumda hasarsızlık indirimiyle ilgili maddeler de poliçede yerini alacaktır. Bu noktada %30 ile %60 arasında değişiklik gösteren oranlar tek yıl ve tek şarta bağlı olarak belirlenmiyor.

Yeni poliçelerde direkt olarak kademelere bağlı bir oran belirleme işleminin ardından, güncel durum göz önünde bulundurularak hasarsızlık indirimi için sürecin değerlendirilmesi sağlanıyor. Hasarsızlık indiriminin genel kullanımdan kalkması gibi bir durum bulunmuyor. İndirimden yararlanamama süreci ise doğrudan kazaya karışmanıza, kazaya sebebiyet veren tarafın siz olmanıza bağlı bir analiz yapılmasını gerektiriyor.

hasarsızlık indirimi süresi, indirim süresi, kasko indirim süresi,

Hasarsızlık İndirimi Süresi Ne Kadardır?

Hasarsızlık indiriminin müşteri için belirlenen bir süresi bulunmuyor. Sadece oranların değişmesiyle ilgili durum, yıllık poliçeler oluşturulurken, geçilen dönem içerisinde sigorta şirketinin ödeme yapmasını gerektirecek bir hasar bulunup bulunmadığına bağlanıyor. Eğer kazada kusurlu olan taraf 8’de 8 olacak şekilde karşı taraf ise ve hasarınızı karşı taraf ödeyecekse, bu durumda hasarsızlık indiriminizin düşmesi veya sıfırlanması mümkün değildir. Çalınan araç için kasko ödemesi aldıysanız yine indirim süreniz sıfırlanacaktır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, hasarsızlık indiriminin devam etmesi için, hasarın ortak bir şekilde karşılanmamış olmasıdır. Eğer hem siz hem de karşı taraf ortak bir şekilde hasarın giderilmesi için ödeme yapıyorsa, bu durumda hasarsızlık indiriminden yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

Yeni poliçede ilk kademeden başlayarak bu fırsatlara yıllar içerisinde erişebileceksiniz. İndirimle ilgili oranlar şirketler tarafından belirlendiği gibi, zamla ilgili oranlar da doğrudan poliçede yer alan bir yapıya sahiptir. Ödüllendirme sistemi olarak tanımlanan kazasızlık indirimi, deneyimsiz ve başarısız sürücüler için ise bir cezalandırma sistemi olarak görülebiliyor. Kaza yapmamak veya yapılan kazanın masrafını tazmin edecek şekilde bir poliçe süreci geçirmek, yeni dönemlerde indirim almanız için dikkat edilmesi gereken temel durumlardır.

indirim şartları, sözleşme şartları, kasko sözleşmesi, kasko sözleşme şartları, hasarsızlık indirimi, hasarsızlık indirimi şartları,

Hasarsızlık İndirim Şartları Nelerdir?

Tamamen sizin kusurlu olduğunuz veya karşılıklı kusur bulunan bir kazada, hasar oluşma durumunda hasarın maliyetini kendi aracınız için veya karşı taraf için sigorta acentesine ihtiyaç duymadan siz karşılıyorsanız, yeni dönemde hasarsızlık indiriminiz devam edecektir. Tam tersi bir şekilde, karşı taraf hem sizin hem kendinin hasarını karşılıyorsa, suçlu olmadığınız bir kaza veya hasar için sizin hasarsızlık indiriminizin düşmesi gerekmeyecektir. Kaza durumlarında hasarı yarı yarıya karşılamak yerine tek tarafın suçlu olması halinde tek tarafın karşılaması sağlanmalıdır.

Hasar oluşumuna sebebiyet veren durumlarda sigorta acentesi tarafından ödeme yapılmasına neden olabilecek şekilde bir talepte bulunulması halinde, indirim oranları düşecektir. Hasar oluşumunda suçunuzun bulunuyor olması halinde ise poliçe sahibinin hasarı karşılaması indirim şartlarını olumsuz etkilemez. Hasar oluşumuna sebebiyet veren araç sahibi olmamanız, 8’de 8 karşı tarafın suçlu olması halinde ise zaten sizin veya sigorta şirketinin ödeme yapmasını gerektiren bir durum olmadığı için, hasarsızlık indiriminize de zarar gelmeyecektir. Yaşanan bir trafik kazası sonrasında ağır hasar kaydı oluşan aracınız için kasko firmasından ödeme aldığınız zaman, diğer yaptıracağınız kaskoda bu durum göz önünde bulundurularak indirim uygulanmaz.

İndirim Oranları

İndirim oranları ilk yıl için bulunmuyor. İkinci poliçe teklif edildiğinde yani ilk 12 ay hasarsız bir şekilde atlatıldığında %30 oranında indirimli bir şekilde poliçe elde edilebilmektedir. Kasko hasarsızlık indiriminde diğer yılların sonundaki poliçe indirim oranları ise %40, %50, %60 olacak şekilde belirlenmektedir.

hasarsızlık indirimi, koruma, koruma teminatı, hasarsızlık indirimi koruma teminatı, kasko teminatı,

Hasarsızlık İndirimi Koruma Teminatı Nedir?

Kazasızlık indiriminin korunmasını sağlayan teminatlardan yararlanmanız ve hasarı kendiniz karşılamanız durumunda, hasarsızlık indiriminiz için herhangi bir problem oluşmayacaktır. İndirimin bozulmaması ve yeni dönemlerde artarak devam etmesi için gerekli olan işlemleri direkt olarak sigorta acentesiyle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Her kasko poliçesinde özel olarak bu detaylara yer verildiği için, farklı şirketleri seçen müşterilerin bu olanaklardan yararlanamaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Doğrudan poliçe yenileme dönemine uygun şekilde indirimlerden faydalanılmaya devam edilebilecek, sigorta şirketinin bu dönemler içerisinde herhangi bir ödeme yapmaması, hasar karşılamaması, yeni poliçede hasarsızlık indirimini sıfıra indirmez. Hangi yılda olduğunuzdan bağımsız bir şekilde, zararı karşılamanız ve aracın gerekli tamirini yaptırmanız durumunda poliçeniz için herhangi bir mağduriyet yaşanmaksızın kullanıma devam edilebilecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir