Geniş Kasko Nedir?

Geniş kapsamlı kasko teminatı nedir? Genişletilmiş full + full kapsamlı kasko teminatının avantajları nelerdir? + Teminat planı ile kasko genel şartları hakkında bilgilere aşağıdaki makalede değinilmiştir.

Geniş Kasko Nedir?

Kasko, üç farklı türde yaptırılabilecek ve farklı fiyatlarla karşılaşılabilecek yapıya sahip bir sigorta sistemidir. Motorlu araç sahipleri; trafikte, seyahat esnasında, yurt dışında, terörden kaynaklı durumlarda veya doğal afet, araçta oluşabilecek yangın, deprem gibi pek çok riskle karşı karşıyadır. Bu riskler üzerine kasko şirketleri tarafından araç sahiplerinin hasarla karşılaşma ihtimalleri göz önünde bulundurularak, bu hasarların oluşması halinde tüm masrafların giderilebilmesi amacıyla özel olarak poliçeler hazırlanmaktadır.

Poliçeler için belirlenen sistem doğrultusunda müşterilere genel bir paket sunulmaktadır. Müşterinin isteğine bağlı olarak bu pakette teminatların azaltılması veya arttırılması mümkündür. Poliçedeki teminatların azaltılmasıyla ilgili taleplerde dar kasko, arttırılmasıyla ve ek maddelerin yer almasıyla ilgili taleplerde ise geniş kasko türüyle poliçe hazırlanmaktadır. Normal kasko fiyatları bu nüansa göre artmakta veya azalmaktadır. Kaskolar arasındaki fiyat farkı teminatlar arasındaki farklarla doğrudan orantılıdır.

Örnek olarak; deprem sonucunda aracınızda oluşabilecek hasar her kasko poliçesinde bulunmaz. Genellikle dar kasko olarak adlandırılan biraz daha ucuz olan kaskolarda genellikle deprem teminatı bulunmaz. Şayet deprem teminatı bulunmayan bir kasko poliçesine sahipseniz, aracınız depremden zarar görürse kasko firması hasarın tamirini üstlenmez. Lakin, genişletilmiş kasko yaptırdıysanız genellikle deprem teminatı bu kaskoda bulunur ve aracınız depremden dolay bir hasar alırsa kasko firması aracınız için hasar tazmini yapar. Dar kaskolar genişletilmiş kaskolara göre daha uygun fiyatlar sunmaktadır. Bu sebeple kasko yaptırırken fiyat + teminatlara iyice bakılmalı. Size en uygun olan poliçeyi tercih etmelisiniz.

Sonuç olarak baktığımızda kasko fiyatları genellikle kasko firmasına göre değil, kasko poliçelerinin içerdiği teminatlara göre fiyatlar artmakta veya azalmaktadır.

genişletilmiş kasko poliçesi, genişletilmiş kasko, kasko poliçesi, genişletilmiş kasko teminatı, kasko teminatı, geniş kasko teminatı,

Geniş Kasko Teminatları Nelerdir?

Geniş kasko, dar kaskonun tam tersi fakat benzer bir işleyişe sahip sistemdir. Dar kaskoda genel teminat olarak tanımlanan 4 madde içerisinden biri veya birkaçını seçerek, tümünün olması gerekmeyen bir teminat alabilmektesiniz. Geniş kasko teminatında ise bu 4 genel teminatın yanı sıra, pek çok farklı kalemde ve risk grubunda özel olarak aracınızı hasarlara karşı güvence altına almış oluyorsunuz. Bu sayede aracınızı kasko şirketi güvencesiyle, hasar oluşumu durumunda kasko şirketinin bu hasarları gidermesini sağlayacak biçimde koruma fırsatınız bulunmaktadır. Genişletilmiş kasko teminatlarında genellikle, doğal afet teminatları ön plana çıkmaktadır.

Genişletilmiş Kasko Ödemesi Nasıl Belirlenir?

Kasko yaptırmak isteyen vatandaşlar tarafından tüm kasko acenteleriyle görüşülerek, trafik sigortasına dair poliçe ücretlerinin geniş kasko türünde ekstra teminatlar eklendiğindeki hali öğrenilebilmektedir. Dar teminat ile geniş teminat arasındaki fark, müşterinin seçeceği teminatların sayısına ve türüne bağlı olarak çok büyük bir seviyede olabilecektir. Kaç madde belirlendiğine göre yıllık poliçe ücreti belirlenir ve bu teminatlar için araca özel ödeme yapılır. + olarak eklenecek her bir teminat doğrudan poliçe fiyatını etkilemektedir. Genellikle aracınızda bulunan ek aksesuarlar normal poliçede bulunmazlar. Bu aksesuarları faturaları ile birlikte kasko firmasına ilettiğiniz zaman poliçenize ek olarak bunları da ekleyebilirler ve genel anlamda fiyatta artma söz konusu olabilir. Belirtmediğiniz ve poliçenize eklettirmediğiniz bir aksesuar hırsızlık sonucu çalınırsa kasko firması bunun ücretini size ödemez. Çalınan araç için kasko ödemesi yapılırken eklenmeyen aksesuar için ödeme yapılmaz. Lakin poliçenize eklediğiniz bir aksesuar çalındığı zaman bunun ücretini kasko firması tarafınıza ödeme yapmaktadır.

geniş kasko avantajları, kasko avantajları, kasko, kasko alan kadın, kasko mutlu müşteri, bayan şöför,

Geniş Kasko Avantajları Nelerdir?

Geniş kasko avantajlarıyla birlikte, karşılaşılabilecek risklere dair daha fazla teminattan yararlanma fırsatına sahip olunmaktadır. Sadece çalınma, yanma, trafik kazaları ve üçüncü şahısların vereceği hasarlar için değil; çok daha fazla riskin göz önünde bulundurulması sonucunda kasko fırsatları elde edilebilir. Bu noktada başta terör faaliyetlerinden kaynaklanan hasarlar, enflasyon teminatı, hukuksal yardım teminatı gibi çeşitli teminatlara ulaşılabilmektedir.

Doğal afetlerden kaynaklanan hasarlar dolayısıyla oluşabilecek mağduriyetin giderilmesi, hasarların tazmini için sigorta şirketiyle yapacağınız genişletilmiş kaskoya bu maddeyi de eklemek mümkündür. Kemirgen hayvanlar tarafından aracınıza zarar verilmesiyle ilgili bir duruma yönelik özel bir madde de bulunmaktadır.

Enflasyon teminatı, terörden kaynaklanan hasarlar, hukuksal yardım, yurt dışında olduğunuz süreçte aracınıza zarar verilmesine karşın teminat, kullanım kaybı teminatı gibi maddeler bulunmaktadır. Ayrıca yardım hizmet paketi teminatı, doğal afet teminatı, eskime payının düşmemesine dair teminat da ek maddeler halinde geniş kaskoya eklenebilmektedir. Bu maddeleri eklerken her biri için ödenecek olan tutar, toplam yıllık poliçe tutarını yükseltmektedir.

Mesela, aracınızla şehir dışında yolculuğa çıktınız. Aracınızda bir arıza meydana geldiği zaman; konaklama ücreti, çekici hizmeti, ikame araç hizmeti, tamir hizmeti vb. bir çok avantajlı durumdan yararlanabilirsiniz. Tabii bu avantajlardan yararlanabilmek için kasko poliçenize bu ek teminatları da eklemeniz gerekmektedir. Poliçenizde bulunmayan teminatlardan ne yazık ki yararlanamazsınız.

Sonuç olarak; Kasko yaptıracağınız aracın durumu, kullanım durumu, aracın ve sizin bulunduğunuz lokasyon vb. bir çok durumu analiz edip ona göre kasko poliçenizi size özel oluşturulması gerekmektedir. Mesela; bulunduğunuz şehir veya ilçenin alt yapısı çok iyi değilse ve bulunduğunuz yerde yağmur zamanlarında sel meydana geliyorsa bu durumu analiz etmeli ve genişletilmiş kasko teminatınıza “sel” için ek bir madde ekletmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir