Dolu Hasarı Kaskoyu Bozar Mı?

Dolu hasarı kaskoyu bozar mı sorunu çok sık duymaktayız. Makalemizi okuyunca bu sorunun cevabına ulaşmış olacaksınız. Dolu hasarı kasko için önem arz eden bir durumdur. Dolu yağışı sebebiyle aracınız zarara uğramışsa bunu kaskodan yaptırabilirsiniz. Hangi durumlarda ve hangi kasko özelliklerinde bunu yapabileceğinizi aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.

Kasko, yapılması zorunlu olmayan bir motoru taşıt sigortasıdır. Kasko, zorunlu trafik sigortasının aksine sigortalı aracı güvence altına alır. Ayrıca kaskonun kapsama alanı çok daha geniştir. Bu bakımdan dolu hasarında kasko ödeme konusu da merak edilmektedir.

Kasko yaptırmak isteyen sigortalılar 4 farklı kasko poliçesiyle karşılaşır. Bunlar;

  • Dar kasko
  • Normal Kasko
  • Genişletilmiş kasko
  • Tam (full) kaskodur

Poliçelerin içerikleri genişledikçe primleri de yükselir. Kasko poliçesi, kasko ana teminatlarının tümü kapsar. Genişletilmiş kasko ve tam kasko; ana teminatlara eklenen maddeler ile kapsama alanı genişletilmiş bir güvence hizmeti sunar. Kasko ana teminatları;

  • Aracın başka bir araçla kaza yapması durumunda,
  • Hareket halindeki veya sabit aracın başka bir cisme çarpması durumunda,
  • Üçüncü şahısların araca zarar vermesi durumunda,
  • Aracın yanması veya parçalanması durumlarında,

Veya aracın çalınması-çalınmaya teşebbüs edilmesi durumlarında sigortalı aracın uğradığı zararları karşılar. Kasko, sigortalı aracı sadece trafikte değil park halinde de korur. Ayrıca hasar karşılamanın yanı sıra, kasko yol yardım teminatı gibi ek hizmetler de sunar.

Dolu hasarı meydana gelmiş bir aracın öncelikle kaskosuna bakılması gerekmektedir. Kasko teminatının neyi karşılayıp karşılamadığı net olarak burada yazmaktadır. Kasko teminatında ne yazıldıysa o şekilde işlem yapılmaktadır.

Dolu Hasarında Kasko Ödeme Yapar mı?

Kasko imzalanan poliçeye de göre, sigortalı araca geniş güvence imkanları sunar. Bu alanlardan biri doğa olaylarıdır. Poliçe kapsamı olması durumunda dolu hasarında kasko ödeme yapar. Bunun için sigortalının doğal afet teminatına sahip olması gereklidir. Aksi halde kasko ödeme yapmaz. Sigortalının poliçe imzalarken içeriğine dikkat etmesi çok önemlidir. Dolu hasarı kasko için olmazlardan bir teminattır. Mutlaka doğal afetler için poliçenizi güncelleyin ve eklettirin.

Şayet kasko poliçeniz doğal afetlerden kaynaklanan zararları içermiyorsa; ekletebilirsiniz. Yine aynı şekilde ek bir bilgi olarak şunu da söyleyebiliriz. Aracınızı aldınız ve kasko yaptırdınız diyelim. Daha sonrasında aracınıza örnek olarak 5.000TL’lik ses sistemi ne double ekran taktırdınız diyelim. Bunu faturası ile birlikte kasko firmanıza bildirirseniz bunu da kaskonun içerisine dahil edebilirsiniz. Tabii sizden ufak bir ek ücret alacaklardır. Aracınıza eklettirdiğiniz her bir ekstra donanımı kaskolattırabilirsiniz. Bunu kesinlikle unutmayın.

 

Dolu Hasarı Tramerde görünür mu?

Aracınız dolu’dan etkilenmiş, kaskonuz da bu doğal afeti kapsıyorsa ve siz de aracınızı kaskodan yaptırıyorsanız EVET tramerde gözükür. Dolu hasarı kasko tramer kaydında gözükür ve yazı olarak da DOLU HASARI ONARIMI yazar. Şayet tramerde dolu hasarının gözükmemesini istiyorsanız, kaskoyu bozmadan özel serviste yaptırabilirsiniz. Tabii bunun ücretini kendi cebinizden karşılamanız gerekir.

dolu hasarı, dolu hasarı tamiri, dolu hasarı onarımı,
çok fazla dolu hasarı alan bir araç

Doğal Afet Dolu Hasarlı Araç Alınır mı?

Kısa cevap olarak, evet alınır. Araba alırken bir çok nüansa dikkat etmeniz gereklidir. Bu nüanslardan en az öneme sahip olması gereken şey ise dış deformelerdir. Yani aracın kozmetik olarak nasıl göründüğü en son bakmanız gereken şeydir. Aracın motoru ve yürüyeninde sıkıntı yoksa dolu hasarlı araç alınır. Tabii burada en önemli etken fiyatıdır. Aynı km’de ve aynı özelliklere sahip başka bir araç varsa o aracı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Lakin, fiyatı diğer arabadan daha düşükse dolu hasarlı aracı da alabilirsiniz. Araç almadan önce, bu hasarın onarımı ne kadar tutar diye araştırmalı ve ona göre karşı tarafla pazarlık edebilirsiniz.

 

Dolu Hasarı Kasko Onarımı Ne Kadar Tutar?

Dolu hasarı onarımı, kaç adet dolu hasarı olduğuna göre değişmektedir. Ayrıca bu dolu hasarlarının aracın neresine geldiği de fiyatı değiştirmektedir. Normal düz yüzeydeki dolu göçükleri çok fazla işçilik istenmeden kolayca düzeltilmektedir. Ama, aracın kıvrımlı olan bir yerine gelirse bunu düzeltmek ekstra zahmetlidir. Dolayısıyla daha fazla ücret talep edilmektedir. Ortalama olarak 2.000 TL – 3.000 TL civarında dolu onarım ücreti gidecektir. Tabii bu oran ortalama bir rakamdır. Az önce bahsettiğimiz gibi; dolu miktarına, göçüğün oluştuğu yere ve kapladığı hacme göre fiyat değişebilmektedir. Çok az dolu hasarı varsa 500 TL’ye bile bu işi yaptırabilirsiniz. Ama çok fazla dolu hasarı varsa ve aracınızın kıvrık yerlerine veya uç yerlerine vs. geldiyse 5.000 TL’ye kadar fiyat çıkabilir. En doğru sonucu arabayı boyasız göçük düzeltme yapan yerlere götürmeli ve fiyat almalısınız.

dolu hasarı göçük düzeltme, dolu hasarı boyasız göçük düzeltme, dolu hasarı işçilik,
dolu hasarı boyasız göçük düzeltme işlemi

Dolu Hasarı Tamiri Kaç Günde Yapılır?

Aracınız yağıştan az hasar almışsa dolu hasarı onarımı, ortalama 1 günde yapılmaktadır. Tabii sırada araç yoksa ve sadece sizin aracınız varsa. Sabah 09:00 gibi bıraktığınız aracı 17:00 ‘a kadar aracınız yapılmış olur. Tabii bu söylediğimiz oran basit dolu hasarı yani boyasız göçük düzeltme için geçerlidir. Şayet uçlara gelmiş ve boyayı kaldırmış dolu hasarları varsa ilk başta bunların düzeltip daha sonra da boyanması gerekmektedir. Boyanın kuruması vs. zaman alacak işler olacağı için böyle bir durumda da 3-4 aracınız tamirde kalacaktır. En doğru kararı size dolu hasarı tamiri yapan yerler verecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir