Dar Kasko Nedir?

Dar kasko Nedir? Ne Demek? Daraltılmış kasko teminatları fiyat, teklif avantajları ve müşteri yorumlarıyla yapan şirketler hakkında bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Dar Kasko Nedir?

Dar kasko, trafik sigortası yaptırmak isteyen vatandaşlar tarafından genel teminatlardan daha az teminata sahip olunan, daha ucuz olan kasko türüdür. Bu sistem sayesinde yine doğrudan sizin seçeceğiniz bir; dar kasko yapan şirketler tarafından poliçe hazırlanmış olacak fakat genel sigorta ödemesinden daha düşük bir ücret oluşacaktır. Kısaca; daraltılmış kasko teminatı az olan ucuz kaskodur. 

Dar Kasko Avantajlı Mı?

Normal kasko tek pakette herhangi bir teminat düzenlemesi yapılmadığı taktirde 4 farklı durum üzerine teminat vermektedir. Bunların her birini tek olarak veya toplu yerine birkaç adet seçerek dar kasko yaptırma avantajına sahip olabilirsiniz. Dar kaskonun en önemli avantajı, çok daha düşük bir ücret ödenmesini gerektiren bir yapısının bulunuyor olmasıdır. Genel kaskoya ve geniş kasko ya kıyasla dezavantajı ise sağlanacak teminat sayısının daha az olmasıdır.

baretli araç, araç bareti, baret takılmış araba,

Genel Kasko ve Dar Kasko Teminatları

Genel kaskoda yer alan teminatlar arasında en dikkat edilen ve mutlaka üzerinde durulması gereken durumların başında yangın çıkmasından kaynaklanan hasarlar yer alıyor. Ayrıca, aracınıza 3. kişiler tarafından zarar verilmesi durumunda doğrudan bu durumun hasar giderlerini kasko şirketi temin etmek durumundadır.

Aracınızın çalınması halinde de genel kasko teminatları arasında yer alan bu madde gereği, şirket tarafından teminat yapısına uygun  gideriniz karşılanacaktır. Aracınızın özellikle başka araçlar tarafından çarpılmasından kaynaklanan hasarlar, trafik kazalarında oluşan hasarların giderilmesiyle ilgili teminatlara genel kasko aracılığıyla erişilebilmektedir.

Yukarıda yer alan tüm teminatlar, bir sigorta şirketiyle trafik sigortası için iletişime geçmeniz halinde alabileceğiniz teminatlardır. Bunlar genel yapıda olmasının yanı sıra, şirketler tarafından mağduriyet oluşmasını önlemek amacıyla özel olarak belirlenmiştir. Kaskonun zararı karşılayacağı durumları kendiniz belirlemek, poliçenin ücretini düşürmek ve aracınızı trafik sigortasına sahip bir hale getirmek için; daraltılmış kasko olanaklarından yararlanabilirsiniz. Çok yüksek tutarlarda ödeme yapmanızı gerektiren bir durum söz konusu olmadığı gibi; yıllık ödemeler de ekstra teminatlar eklenmeyen, aksine teminat çıkartılan bir sistem olması nedeniyle düşecektir.

Daraltılmış Kasko Teminatları Nelerdir?

Dar kaskonun teminatlarıyla ilgili merak edilen en önemli durumların başında, teminatların nasıl seçilebildiği ve nasıl kullanılabildiğiyle ilgili süreç yer almaktadır. Özellikle de geniş kaskoda olduğu gibi bu pakete kıyasla daha geniş bir koruma yapısı bulunmuyor olması, bazı risklerle karşı karşıya kalınmasına yol açabilmektedir.

Örnek olarak genel kaskoda yer alan ve ortalama poliçe yapısına uygun bir şekilde tanımlanan araç çalınmasıyla ilgili teminatın avantajını ortadan kaldırabilirsiniz. Bu teminatı istemediğiniz taktirde, aracınızın çalınması durumunda zararın karşılanması için sigorta acentesinden hizmet almanız da mümkün olmayacaktır. Çalınan araç için kasko ödemesi alabilmek için bu teminatın kasko poliçenizde olması gerekmektedir.

Hazırlanacak olan poliçenin yapısı gereği eğer çalınma durumunu göz önünde bulundurmayarak dar kaskodan bu teminatı çıkartırsanız, firmadan bu yönde bir talepte bulunma olanağınız da olmayacaktır. Kasko şirketi tarafından, müşterinin hasarla veya çalınma, zarar verilmeyle ilgili durumlara dair hasar giderme teminatlarının poliçeye, bir yıllık dönem için anlaşma yapılırken eklenmiş olması gerekmektedir.

ucuz kasko, uygun kasko, en ucuz kasko, kasko hesaplama, kasko fiyatları,

Dar Kasko Teklifi ve Fiyatları

Dar kasko için istenilen fiyatlar genellikle daha ucuzdur. Bunun ana sebebi daha az sayıda teminat bulunmasıdır. İstenilen veya istenmeyen teminatlar belirlenmeden net bir fiyat verilmesi mümkün değildir. Ayrıca sadece teminat durumu değil aracınızın kazaya karışma oranı veya sizin daha önce karıştığınız ve kusurlu olduğunuz durumların hepsi hesap edilerek bir daraltılmış kasko teklifi çıkartılmaktadır. Bu teklifte yazan fiyat tamamen sizin seçeceğiniz teminatlara göre artış gösterecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir