Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Ağır hasar kaydı nedir? Nasıl oluşur ve nasıl anlaşılır? Nasıl öğrenilir ve nasıl sorgulanır? Pert kaydı ile alakalı tüm cevaplar aşağıdaki makalemizde.

İkinci el araç alımlarında, araç alacak tarafın mutlaka bilmesi ve sorgulaması gereken bir rapordur. Kısaca, aracın herhangi bir şekilde geçmişte kazası olup olmadığına dair sistemde yer alan hasar kayıtlarıdır. Geçmişte büyük ölçüde hasar almış araçlar sistem tarafından “ağır hasar kayıtlı araç” olarak belirtilir.

Satın alınacak araç hasar kayıtlı ise, alıp almamanız hasar kaydının ne kadar olduğuna da bağlı olarak değişebilir. Araçta oluşan hasar, sigorta firmasının gönderdiği eksper tarafından incelenir uygun görülen serviste hasarın derecesi belirlenir ve şayet hasarın onarım bedeli, aracın o anki ticari piyasa değerine yakın bir tutar çıkarsa araç; ağır hasar kayıtlı olarak işlem görecektir.

Diğer bir değişle, aracın hasardan sonraki servis ücreti, aracın o zamanki ticari piyasa maliyetinin %70’ine yakın ise söz konusu araç trafiğe çıkmak için uygun görülmez ve bu şekilde işlem görür. Bu şekilde işlem görmüş bir araç ağır hasarlı araçtır ve ağır hasarlı araç servis işlemi görse dahi trafiğe çıkması uygun görülmez ve pert olarak değerlendirilir.

kaza yapan araç, kazalı araç, araç kazası,

Ağır Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

İkinci el araç alımlarında araçlar ağır hasar kaydı sorgulamasından geçirilmelidir. Ağır hasar kaydı sorgulaması ile aracın geçmişte aldığı hasar kayıtları görülebilir.

İkinci el araç alacaklar eskiden, E-Devlet üzerinden ücretsiz hasar kaydı sorgulaması yapabiliyordu. Lakin ne yazık ki artık bu mümkün değil.

Aracı alacaksanız ve kaza bilgisine hemen ihtiyacınız varsa bunun da bir çözümü var. 5664 no’lu numaraya HASAR yazıp araca ait plaka numarasını yazıp gönderin. Aracın geçmişe yönelik herhangi bir kazası varsa ve bu kayıtlara geçtiyse, size mesaj olarak tüm detaylar gelecektir. Aksi halde aracın hasar kaydı olmadığına dair bir bilgilendirme mesajı alırsınız. Lakin planın değişmesi durumunda sistem tarafından bug oluşabilir. Bu sebeple araç şase no ile sorgulama yapmanız daha garanti bir yöntemdir. HASAR yazıp bir boşluk bırakıp sorgulama yapılacak olan aracın şase nosunu yazıp 5664‘e yollayarak aracın seceresini öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz olan bir diğer yöntem ise; Sadece servis bakımlı araçlar için geçerlidir. İlgili servisten aracın şase nosunu söyleyip bilgi almanız da mümkündür. Tabii bu bilgili her firma paylaşmıyor. Şuan için en garantili sorgulama yöntemi 5664’e mesaj atmaktır.

Hatalı Ağır Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Şayet aracınızı satmak istiyorsanız ve aracınız ağır hasar kayıtlı görünüyorsa bu araç satışında size dezavantaj sağlayacaktır. Eğer, geçerli ve güçlü bir sebebiniz ve kanıtınız varsa aracınızı ağır hasar kaydından sildirebilirsiniz. Bu nedenleriniz arasında, hasar kaydının hatalı girilmesi ya da işlenen hasar kaydının hatalı olması durumlarında “Sigorta bilgi merkezine” müracaat edebilirsiniz.

Müracat için, araç hasar kaydı sorgulamasının yapıldığı telefon numarası, araca ait şasi numarası ile plaka no ve son olarak hasar kaydının girildiği tarih gerekecek. Gerekli bilgiler verildikten sonra, hasar kaydına muhattap sigorta firması ile görüşüldükten sonra size gerekli bilgiler aktarılacaktır. Burada önemli olan nokta, iptal başvurunuzda, yapacağınız açıklama baz alınacaktır. Bundan dolayı net ve gerçekçi bir açıklama yapmanız gerekecektir.

*Bilmeniz gerekir ki; keyfi olarak, ağır hasar kaydı sistem silinmez. Ancak bir yanlışlıklar varsa bu düzeltilerek ağır hasar kaydı sistemden silinebilir.

kazalı araç, kaza yapan araç, kazalı araba, araba kazası,

Hasar Kaybının önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasar kaydı, aracı satacak olduğunuz zaman hasarın oranına göre değerinin çok büyük miktarlarda düşebileceği anlamına gelir. Burada aracın tamir edilmiş hatta eski görünümünden daha iyi görünmesi dahi durumu değiştirmeyecektir. Bununla birlikte, araca kasko sigortası yaptıracağınız zaman, önceden uğradığı hasarlar için kasko geçerli olmayacaktır.

Sorgulama yaptıktan sonra araçta bulunan ufak kazalar ağır hasar olarak değerlendirilmez. Bir aracın ağır hasarlı olarak değerlendirilebilmesi için mevcut piyasa fiyatına yakın bir tutar gözükmelidir. Genellikle sigorta firmaları bu oranı %70 olarak değerlendirirler.

Örnek olarak; 100.000 TL‘lik aracınızla kaza yaptığınız zaman 70.000 TL‘lik bir hasar çıkıyorsa genellikle ağır hasar olarak nitelendirilir ve sigorta firması aracın piyasa fiyatını size öder ve aracı sizden alır. Lakin burada expertizin tutacağı rapor da önemlidir. Bazı durumlarda 70.000 TL‘lik hasar olsa bile aracınız perte çıkmayabilir. Her sigorta firmasına göre değişen farklı nüanslar bulunmaktadır.

Genellikle airbag açılan kazalarda araç perte çıkmaktadır. Lakin bu da bir genellemedir. Her airbag açılan kazadaki araç perte çıkacak diye bir kaide yoktur. Genellikle airbag açılan kazalar büyük kaza olduğundan dolayı aracın bir çok yerinde hasar/kusur vardır. Bu sebeple; “airbag açılmışsa perttir” diye halk tarafından bilinen bir genelleme vardır.

 

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız: MİNİ ONARIM TEMİNATI

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir